Jak správně používat dentální nit

Dentální nit bývá většinou ovinuta kolem prstů. Nejen, že to není příjemné pro prsty, ale může to být i nebezpečné pro vaše dásně.

Dásně v nebezpečí

Protažení zubní nitě bodem kontaktu (místem, kde se zuby navzájem dotýkají) běžným způsobem vyžaduje příliš velké násilí: zubní nit náhle proklouzne bodem kontaktu a je téměř nemožné ji zastavit dříve, než se zařízne do dásně.

Metoda smyčky (růžencová technika)

Metoda smyčky umožňuje téměř zcela eliminovat toto riziko. Dává vám plnou kontrolu nad zubní nití bez jejího zařezávání do prstů.

Jak správně používat dentální nit - Příprava

Příprava

Vezměte si kus dentální nitě –  nejlepší je voskovaná nit – asi 50 cm dlouhý.

Jak správně používat dentální nit -

Oba konce spojte dohromady a udělejte dvojitý uzel. Cílem je vytvořit smyčku, kterou můžete poměrně těsně protáhnout čtyři spojené prsty.

Jak správně používat dentální nit -

Dentální nit je nyní vedena přes palec na jedné straně a ukazovák na straně druhé. Pouze s minimální mezerou mezi palcem a ukazováčkem můžete ovládat zubní nit bezpečně a snadno bez jejího zaříznutí do dásní. Pokud je smyčka příliš velká, je obtížné udržet dentální nit pod kontrolou.

Jak správně používat dentální nit - Tip

Tip

Udělejte dvojitý uzel: protáhněte dentální nit smyčkou dvakrát a ne pouze jednou.

Jak správně používat dentální nit -

Díky dvojitému úvazu zůstane uzel na místě a smyčka je stále stejně velká.

Jak správně používat dentální nit - Čištění

Čištění

Protáhněte dentální nit každým bodem kontaktu krátkými horizontálními pohyby (Jedná se o body, kde se vzájemně dotýkají dva zuby). Pomocí metody smyčky je to velice jednoduché a prakticky nepotřebujete žádný tlak – což znamená, že existuje malé riziko zaříznutí dentální nitě do dásně.

Jak správně používat dentální nit -

OK, teď si můžete čistit zuby jemně a účinně:

  • Umístěte palec a ukazováček tak, že je maximum dentální nitě kolem zubu. Ale stále držte nit nakrátko. To vám umožní rozšířit čištěný povrch zubu.
  • Veďte zubní nit pečlivě dvakrát nebo třikrát po povrchu zubu od bodu kontaktu až pod dásňový žlábek (sulcus).
  • Poté přesuňte zubní nit na sousední zub a zopakujte proces čištění.
  • Stejně jako předtím, jemnými horizontálními pohyby se propilujte bodem kontaktu a po vyčištění mezizubního prostoru se přesuňte k dalšímu.

Každý je jiný

Každá ústa, každý zub a každý mezizubní prostor také. To znamená, že optimální čištění musí být přizpůsobeno individuální anatomii člověka, jeho věku a schopnostem. Nechte si poradit od odborníků jak postupovat. Dokonalé, jemné a účinné čištění zubů není něco, co se můžete naučit jen tím, že si o tom přečtete. Důležitý je praktický nácvik.

Získejte pomoc od profesionálů

Mějte svou techniku čištění pravidelně pod kontrolou u dentální hygienistky nebo zubního lékaře. Oni vám přesně řeknou, který z vašich mezizubních prostorů máte čistit mezizubním kartáčkem a který dentální nití. 

Tento text pochází z oficiální stránky firmy Curaprox (C) 2014 www.curaprox.ch